Mtrix 1
K. Gbor 2004.06.23. 17:51
A Mtrix cmû film rvid idõn bell nagyobb npszerûsgre tett szert, mint a Star Wars Episode I. Ksznheti ezt a tkletes tmavlasztsnak s a nagyszerû ltvnnyal elltott kivitelezsnek is. Nem egy szokvnyos filmmel llunk szemben, ahol csak a ltvnyra ptenek, ppen ellenkezõleg: a ltvnyeffekteknek sehol sem flslegesek, ltalban van valamilyen funkcija, esetleg megmutat egy-egy nagyobb rszletet valamibõl. Ezt a "msodlagos" ltvnyvilgot mgis tkletesen alkottk meg, radsul sok formabont, j technikt vonultattak fel.

Dfilm Services
Tbb mint egy ve kt digitlis mdival foglalkoz cg indult j esllyel a Wachowski fivrek ltal kszlõ film ltvnyterveinek kivitelezsrt. Az Animal Logic s a Dfilm Services szllt be a ringbe. A Side Effects Houdini nevû grafikus software-t hasznlva tbb, mint 50 3D-s belltst ksztettek, az egyszerû fsteffekteken t egszen a komplex karakteranimcikig.
Tkrm, tkrm...
Neo (Keanu Reeves) egy olyan utat vlasztott, amiben felfedezheti a mtrix krl levõ igazsgot. Miutn Neo a piros kapszult vlasztotta, eddigi egyhang lete teljesen felfordult. A torztott tkrzõdsek klnsen nagy hangslyt kaptak ebben a filmben, ezzel is rzkeltetve, hogy a mtrixban a ltszat egyltaln nem tkrzi a valsgot. Egy ilyennel tallkozhattunk akkor is, mikor Neo Morpheus-szal s csapatval lt egy szobban, s a mellette levõ tkr magtl megvltozott. Neo kinyjtotta a karjt, hogy megvizsglja, a tkr szilrd-e. Hozzr a fellethez, majd mikor visszahzza a kezt, azt lthatjuk, hogy a tkr hozzragadva az ujjhoz nylik a keze utn, mint egy tkrzõdõ tejkaramella. Ahogy nzte az ujjn maradt anyagot, a folykony tkrzõds elkezdi bebortani karjt, vllt s nyakt. Ezutn azt az utastst kapta, hogy ksse be a biztonsgi vet.

Dominic Parker animtor kpes volt a fõhõst tvinni a tkrn, pontosabban a tkrt rvinni a fõhõsre, ahogy a filmben is lthatjuk. 2D-s kvetst s morfolsi technikt tvzve a 3D-s effektekkel Parker s trsanimtora, Justin Martin segtette hozz Neo-t a "Kansas go bye-bye"-hoz.

Parker elmondta, hogy a tkrragacs als rszei NURBS modellek s mg tbb NURBS tremlik ki belõle, a Houdini Creep funkcijt hasznlva. A testrszek, mint pldul Neo keze, digitalizlt modellek voltak a Houdini-be importlva, hogy ott elõksztsk az animcira (IK, capture s deformci) s a fnyek belltsra. Magt a kezet nem rendereltk le, de j mintnak szolglt a tkr krbefolyatshoz. A vgsõ renderelst RenderMan-ben vgeztk. A Houdini kompozitort hasznltk elõnzetknt a nyers felvtelekkel.

Mg ennek a jelenetnek a kivitelezse nagyon egyszerûnek s egyrtelmûnek tûnik, valjban nehz volt, mivel a Wachowski fivrek semmi konkrt ltvnyt nem trtak a kivitelezõk el. "õk elmesltk a film trtnett" - fejti ki Parker. "A vizulis effektek akkor mûkdtek, mikor elmondtk a trtnetet. Storyboard-ok kszltek, de krds maradt, hogy hogyan tovbb a vgsõ eredmny fel. Addig cserltk, vltoztattuk a terveket, amg azt nem mondtk az egyikre, hogy az megfelel elkpzelseiknek. A Houdini procedurlis termszete lehetõv tette a szmomra, hogy ne kelljen mindent teljesen elrõl kezdenem minden egyes alkalommal. Ezzel a programmal ha elkszt valamilyen alap dolgot az ember, azt a kvetkezõ szakaszban is felhasznlhatja fggetlenl attl, hogy mi a kvetkezõ szakasz."

A bogaras Neo
A film elejn gynkk ragadjk el Neo-t, majd miutn beragasztottk a szjt, elkezdik a bogarazsi mûveletet. Smith gynk egy elektronikus kpszerû dolgot vesz elõ egy dobozbl. Megnyom egy gombot, erre egy folykony csepp kezd el alakulni a trgy aljnl. Ez a zsk megnylik, kzben valamit mozgoldni ltunk benne. Hirtelen felszakad a burok, majd egy kis elektronikus skorpiszerûsg cspol a levegõben. Ezt az "llatot" teszik r Neo meztelen hasra. Gyorsan megkeresi a tehetetlen frfi kldkt, majd elkezdi magt besni Neo hasba. Ez sikerrel is jr, addig mozog, mg mr csak a farka vge ltszik ki Neo testbõl. A kvetkezõ pillanatban Neo az gyban riad fel, teste hideg vertkben, s azt hiszi, hogy mindezt csak lmodta...
A Dfilm szmtgpes animcis supervisor-a, Sally Goldberg vllalkozott r, hogy e ngy jelenet szmra elksztse a karakteranimcit. 3D-s animcis veternknt az sszes fõbb animcis programcsomaggal van tapasztalata, s szereti a kihvsokat. Ebben az esetben a Wachowskik pontosan tudtk, hogy milyen ltvnyt akarnak. Ennek a jelenetnek valsgosnak, baljslatnak s htborzongatnak kellett lennie. A bogr maga pontos vzlatokhoz lett igaztva. Goldberg hagyomnyos NURBS eszkzkkel ptette fel a bogarat, majd procedurlis modellezõ s animcis technikkat alkalmazott r.
A modell testt IK-val mozgattk. A cspok kulcsolt konstruktorpontok, s a dinamikus mozgsuk matematikai kifejezsekkel jttek ltre. A cspok fellett ezekre a pontokra hoztk ltre. Az rzkelõk s tskk pontokon keresztl jttek ltre az animlt bogr felsznn. Goldberg a jelenet elksztshez szintn a Houdini-t hasznlta, mert gy gondolta, hogy ilyen mlysgû animcira semelyik msik program nem kpes. "A kpessg, hogy automatikus msodlagos animcit lehet rendelni az egyes elemekhez, amely kveti a kulcsolt animcit is, a Houdini legnagyobb segtsge" - szgezte le.
Ez az automatikus, msodlagos animci sokkal letszerûbb tette ezt az talakulsi folyamatot. Ez a tbb, mint 90 kpkockn t tart jelenet volt a project legkihvbb rsze, melyben egy elektronikus bogr kel ki egy folykony hrtybl. Goldberg gy ksztette el a folyadkot, hogy automatikusan igazodjon a bogr talakulshoz. Ez azt jelentette, hogyha a bogr animcija vltozott, akkor a csepp automatikusan kvette azt. Az utols nehzsg az volt a jelenetben, hogy hogyan alkossk meg a hrtyn bell a folyadkot. Goldberg megosztja velnk ezt a titkot is: "Hogy gy nzzen ki, hogy bell folyadk van, a bogr mozgst a hrtyn bell s a hrtya felsznnek a mozgst ksleltetni kellett egymshoz kpest. Ezrt nz ki gy hogy amikor a bogr mozog, a hrtya visszahat r. A nylvny egy megfelelõjt hasznltam, s klnbzõ kpkockkban kombinltam a csepp geometrijval."
Mtrix effektjei

Parker, Goldberg s Martin segtett hozz minket, hogy ezt a sci-fi filmet minl szlesebb ltkrrel lthassuk. Az itt lert nhny dolgon kvl a hrom animtor 12 hnapot tlttt azzal, hogy fstt, "horpad" utat, pleteket, hajl kanalat, betapad szjat s helikopter-szerencstlensget alkosson. A Warner Bros., a Wachowski fivrek s a szakma elismerst is kivltotta a Dfilm munkja, mellyel megmutattk, hogy mit tud a Houdini. s nem utols sorban rengeteg mozirajongt vonzottak a szkbe. Vrjuk a kvetkezõ rszeket!
|