Babilon 5
Morphy 2004.09.02. 15:46
A sorozat összes speciális effektje számítógép felhasználásával készült. Az ûr jeleneteknél sem alkalmaztak maketteket, minden kizárólag a számítógép által elõállított látvány.
A készítõk kezdetben kizárólag Amiga 4000 típusú gépeket használtak erre a célra, kiegészítve a NewTek cég VideoToaster - Screamer célhardwarével. Ez egy 24 bites képdigitalízálót (videó mozgókép bevitelére), egy genlockot (vidójelek keverésére, feliratozásra), beépített effekt generátort (tv trükkök valós idejû létrehozására, pl.: áttûnés, stb) valamint 4 db egyenként 150Mhz-es MIPS R4400 RISC processzort tartalmazott. (a MIPS a Silicon Graphic leányvállalata, a RISC processzorok gyártásának úttörõje). Ilyen gépekbõl álló hálózat alkotta az effekt stúdiót. A trükkök elkészítéséhez a NewTek cég LightWave programja futtot a gépeken, amely egy Ray-Tracing (fénysugárkövetés) eljárást használó 3D modellezõprogram. Egy ray-tracing kép elkészítése fázisokra bontható. Elõször elkészítik a képen szereplõ tárgyak három dimenziós alakját, mint egy mûszaki rajzát. A tárgyakat tulajdonságokkal látják el, úgymint szín, fényvisszaverés, átlátszóság, felületi mintázat, stb. A kész tárgyakból a számítógépen berendeznek egy helyszínt, ahová fényforrásokat is elhelyeznek (virtuálisan), és egy képzeletbeli kamerát is. Ha mindez kész jöhet a fénysugárkövetés. A számítógép kiszámolja, hogy ha a helyszín a valóságban is létezne, az adott fényviszonyok mellett a kamera mit látna. Ezt úgy éri el, hogy a fény útját szimulálja, követi egészen a kameráig, a létrejövõ képet pedig rögzíti.
Ezt az utolsó mozzanatot nevezik renderingnek. Ez a kép kerül a sorozatba. (egy ilyen végleges kép található a lap alján) Ez persze csak egyetlen képkocka, ahhoz hogy egy filmszerû, folyamatos animációt lássunk 25 db ilyen módon elkészült képkockát kell lejátszani másodpercenként. Kiszámolható, hogy egyetlen perc a filmen, ami ezzel a tehcnikával készült (és nem egy párbeszéd két szereplõ közt) az 60*25, azaz 1500 képkocka. Mivel a rendering nagyon számításigényes egy hétköznapi számítógépen ez nagyon sokáig eltartana, ezért alkamaztak egy ilyen speciális hardwarekkel felszerelt Amiga hálózatot.
Késõbb a sorozat 4. szériájának készítésekor, mikor a LigtWave program más gépeken is megjelent a meglévõ Amigás rendszert kibõvítették 12 Pentium, 5 DEC Alpha és 3 Power Macintosh géppel, a rendering idõ optimalizálása végett. A sorozat és a Amiga VideoToaster több ízben kapott díjat a speciális effektekért, akárcsak a SeaQuest c. sorozat, amely szintén ezeken a gépeken készült.
|